niedziela, 22 lipca 2012

Agile w produkcji iPhone'a(?)

Z obserwacji wynika, że mało osób wie o tym, że ruch agile zaczął się w... środowisku produkcyjnym. Pierwszym artykułem opisującym jak "agilowo" zarządzać projektami jest artykuł opublikowany w styczniu 1986 roku w Harvard Business Review. Autorami są Hirotaka Takeuchi i Ikujiro Nonaka a artykuł jest zatytułowany "The New New Product Development Game" (nie podaję linku, bo mam wątpliwości co do legalności jego przedruków - zainteresowanym polecam samodzielne wyszukanie).

W tym artykule - przypominam z roku 1986 - autorzy opisują nowe procesy zarządzania projektami rozwoju produktów. Generalna idea jest taka, aby odejść od wcześniej stosowanego modelu liniowego. Model liniowy ten zakładał, że nad produktem pracują sekwencyjnie działy marketingowy, projektowy, produkcja i serwis. Tymczasem autorzy opisują bardziej "holistyczne" podejście do tematu, które zakłada że nad produktem pracują przedstawiciele wszystkich specjalności jednocześnie, poszczególne fazy się nakładają a członkowie zespołu "niczym zespół rugby podają piłkę między sobą jednocześnie jako zespół przesuwając się ku końcu boiska". W tym właśnie artykule jako opis tego procesu po raz pierwszy pojawia się określenie SCRUM.

Czemu o tym piszę? Otóż 26 lat później, wczoraj, udało mi się trafić na notkę How Apple Creates Such Great Products w Business Insider, w której czytamy (w wolnym tłumaczeniu):
Apple nazywa to równoległą produkcją. Wszystkie grupy - projektanci, produkcja, inżynierowie, sprzedaż - spotykają się nieustannie przez cały cykl rozwoju produktu, wspólnie rozmyślając, wymieniając się pomysłami i rozwiązaniami, ustalając strategie dotyczące kluczowych zagadnień i ogólnie utrzymując otwartą komunikację ze wszystkimi zainteresowanymi grupami - pozwala to uniknąć typowego problemu pomijania spłycania dobrych pomysłów, w miarę jak przechodzą one przez proces rozwoju produktu.
Czyli dalej działa :) Apple stosuje procesy agilowe opisane ponad 20 lat temu. Co tylko oznacza, że tam gdzie mamy do czynienia z innowacyjnym produktem agile może być stosowany - nawet jeżeli produkt to nie jest sam software. Oczywiście techniki i narzędzia są zapewne inne, ale zasady pozostają te same niezależnie czy mówimy o rozwoju hardware, software czy biznesu.

Brak komentarzy: